Гъби-съкровища от гората
Сезонът на гъбите вече започва. Горите се изпълниха с аромат на “гъбка”. Тук бих искал да обърна внимание на разликите между Печурката, която е известна гъба в нашите магазини и диворастящите гъби от гората. Каква е? Това сам трябва да отгатнеш и чак тогава можеш да разбереш за какво става въпрос.О, Гъби! Едни имат страст към тях, други ги избягват, притеснявайки се от отравяне, тежко храносмилане и други “опастности”.
Въпреки противоположните мнения си струва да се ядат гъби, защото доставят в организма много нужни съставки. Ако става въпрос за вредата, носи я лекомислието, а не самата гъба.
Какво съдържат ?
– Витамини от група В. Не отстъпват по съдържание на черния дроб, което е важно за вегетарианци.
– Витамин С- не по-малко от повечeто в зеленчуците.
– Витамин D-уникален в растителния свят.
– Витамин А-обаче това засяга само гъбите с жълт и оранжев цвят.
– Ценни микроелементи-в столчето на гъбата има калций, а в шапката има цинк, селен, калций, фосфор, желязо.
Всичко това е причината гъбите да вдигат общия имунитет на организма и го укрепват. Повишават концентрацията, а намаляват нивото на общия холестерол и подобряват работата на бъбреците.
Не е вярно,че…
Всичи гъби абсорбират тежките метали (олово, кадмий….), които повреждат бъбреците, черния дроб и сърцето. Този риск е възможен в случай, когато се ядат гъби събирани много близо до шосета, сметища и промишлени заводи.
Отровните гъби могат да бъдат проверени при вкусване. За съжаление този метод е измамлив. Например Мухоморката( Зелената мухоморка) няма горчив вкус!
След изяждане на отровна гъба веднага настъпват неразположения. В някои случаи симптомите се появяват след значително изтекло време. Например при Мухоморката от 12-48 часа. А при Червен Паяжник след 2 и даже 14 дни.
Натравянето се сигнализира от цялостно неразположение-повръщане, главоболие, замаяност, но не само това! Случва се да настъпят главно проблеми с дишането и кръвообращението-така е например с Киселка.
Струва си да се знае :
Начинаещите гъбари не бива да събират гъби с” пластинки”, по-малко известни видове и много малки гъби, на които установяването на вида е трудно разпознаваемо.
По-добре е да се оставят старите, меки и воднисти гъби, чиято консумация може да предизвика позиви на леко натравяне.
Не бива да се опирате на познанията на случайно срещнати хора, защото техните познания може да са недостатъчни, а даже и погрешни. За да се провери дали гъбите не са червиви, трябва да се отреже малко от пънчето. Ако там няма червеи, много е вероятно, че гъбата е здрава.
От шапката на масленката трябва да се обелва коричката, която има горчив вкус и замърсява другите гъби. Другите гъби не бива да се белят защото това носи загуби. Най -много от хранителните съставки и аромати се крият точно в коричката и непосредствено под нея.
Не бива да се ядат гъби на вечеря, защото са тежко смилаеми. Не препоръчвам гъбите за малки деца и възрастни хора.
Трябва да се помни също, че при някои хора гъбите, запържени или задушени в мазнина, могат да засилят хроничното заболяване на жлъчния мехур или далака.
Случват се и натравяния, свързани с употреба на алкохол по време и след консумация на гъби. Тези натравяния са известни на хората които се интересуват от гъби. При ядене на някои ястия от гъби употребата на алкохол е свързана с риск. В противен случай се появяват храносмилателни ,сърдечни и психичхи страдания.
Първа помощ при натравяне с гъби
При наличие на подозрение за натравяне спешно викаме”Брза помощ.” или откарваме страдащия в болница. Важно е да се изведе отровната гъба от организма. Ако няма естествено повръщане, то трябва да се предизвика. Добре е да се даде на отровения много течности (вода,мляко и т. н.), но само безалкохолни. Важно е да се покаже отровната гъба на лекаря,з а да проведе правилно лечение с цел бързо оздравяване.
Leave a Reply