Правилни методи и за третиране, и за приготвяне
Поради това, че напоследък по време на срещите се задават много въпроси, свързани с храната, подбора и приготвянето й, тази поредица от статии – „Храната и …” и текстът по-долу, има за цел да поясни няколко важни принципа и да даде важни информации.
– Пожелателно е да се избягва покупката на готови ястия, предназначени не само за микровълнова печка;– Храната не трябва да се претопля многократно. Една древна мъдрост споделя, че няма нищо по-лошо от остарялата храна.
– Не трябва да се използва или съхранява храна от и в метални, пластмасови и синтетични опаковки и съдове. Изброените могат да замърсят съдържимото с атомите и молекулите на материалите, от които са направени, разваляйки хранително-вкусовите му качества.
– Горещо не се препоръчва използването на домакински и готварски съдове от алуминий и производните му продукти (алуминиево фолио и др.) по време на приготвяне на храната. Ако например се пекат картофи на фурна и се използва алуминиево фолио, то те трябва да бъдат с корите, грижливо почистени предварително, които да се отстранят в края на приготвянето. Лабораторно е доказано, че при определени температурни условия и конкретно при киселинна среда, която се явяват някои плодове и заленчуци, алуминиевите молекули се съединяват с храната. Това води до натрупване на този метал в и мозъка, което се оказва предпоставка за развитието на множество заболявания, начело с болестта на Алцхаймер.
– Най-добре е да се изполват сезонни и регионални плодове и зеленчуци.
– Замразените храни не се препоръчват.
– Пресните подправки са с предимство пред сушените дори с това, че могат са се отглеждат и в саксия у дома (магданоз, босилек, розмарин, мащерка, чубрица и д.р.)
– Галетата се оказва много по-вкусна, приготвена в домашни усливия от сушен черен хляб.
– Механичната обработка на зеленчуците, а именно: обелване, раздробяване, рязане, настъргване и т.н., не трябва да се извършва на пряка слънчева светлина, а в леко сенчеста кухня. Бързината на процедурите също е от значение за съхраняване на микроелементите в храната. Само за пример: зелена салата, която е престояла час на пряка слънчева светлина, губи по-голямата част от съдържимото си витамин „С”. За да се избегне последното се препоръчва и приготвянето на зеленчуците са става непосредствено преди сервирането им.
– Картофите, след обелване и преди термична обработка, не трябва да се съхраняват във вода. Това се отнася и за другите зеленчуци. Причината за това е, че водата извлича витамините и минералните соли от продуктите.
…следва продължение…
Учителят Кшиштоф
Leave a Reply